Telefon: 0545 234 80 80

Adres:

NİSBETİYE MAHALLESİ AYTAR CADDESİ DAĞLI İŞ MERKEZİ NO:40 KAT:1 D1 BEŞİKTAŞ / İSTANBUL

Modern gebelik takiplerinde, kadının neredeyse hastalığı varmış gibi davranmaya başladık. Oysa gebelik ve doğum, kadınların hayatındaki en önemli ve hassas dönemlerden biridir. Biz bu takipleri, her annenin merkezinde olduğu kişisel bir deneyime dönüştürmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Gebelik boyunca, dikkat ettiğimiz nokta, ebeveynleri mümkün olduğunca bilgilendirmek, her aşamada alınacak kararlara aktif katılımlarını sağlamak oluyor. İnanıyoruz ki, bilinçli ebeveynlerle hamilelik ve doğum çok daha keyif alınası bir duruma dönüşebiliyor.

İLK ÜÇ AY: Hamile olduğunuzu düşündüğünüz anda partnerinizle birlikte gelmeniz önerilir. Adet döngünüz, geçirilmiş hastalıklar, ameliyatlar, önceki gebelikler konusunda ayrıntılı bir hikayenizi alırken, sizlerin de önemli olabileceğini düşündüğünüz her ayrıntıyı paylaşmanız gerekiyor. Beslenme ve almanız gereken vitaminler konusunda bilgilendirilirsiniz. Gebelikte yapılacak egzersizler, cinsellik, sigara ve alkol kullanımı konusunda merak ettiklerinizi bu muayenelerde sorabilirsiniz.  

Son adet tarihinize göre, doğumun ne zaman olacağı hesaplanır. Her ne kadar, kadınlar nadiren tam 40.haftada doğum yapıyor olsa da doğru bir tarih vermeniz, bebek gelişiminin takibi, erken doğum teşhisi açısından önemlidir.

Ardından muayene edilirsiniz, kilo, boy, kan basıncı, ultrason görüntüsü alınır. Hem o anki sağlık durumunuz, hem de ilerisi için referans olması açısından çeşitli kan testleri istenir. İlk üç ayın sonlarına doğru ense kalınlığı ile birlikte değerlendirilen ikili tarama testi yapılır. Gereken durumlarda, anne kanında fetal DNA ile genetik test yapmak da yine bu dönemde mümkündür.

İKİNCİ ÜÇ AY: Düzenli takiplerle sizin psikolojik ve fizyolojik iyilik haliniz değerlendirilir. Bebeğinizin ise büyümesi takip edilir. Bebek hareketlerini düzenli olarak hissetmeye başlarsınız. Bu dönem, gebeliğin balayı dönemidir: göbeğiniz çıkar, kendinizi daha iyi hissedersiniz.  

Ayrıntılı ultrason yaklaşık 20-22.haftalar arasında bir perinatolog tarafından yapılır. Yine annede gebelik şekeri olup olmadığı da bu dönemde değerlendirilir.

SON ÜÇ AY: Muayene aralıkları sıklaşır. Önce 2 haftada bir, 36.gebelik haftasından sonra ise doğuma kadar her hafta muayeneler başlar. Son aylarda yapılan bu muayenelerde bebeğin kilosu ve pozisyonuna bakılır. Düzenli NST testleri ile hem annede ağrı olup olmadığı, hem de bebeğin kalp atımları değerlendirilir.

Tabi bu arada doğumun yaklaşmasıyla anne adayının soruları da artar. Böyle dönemlerde doktorunuza ulaşılabilirlik de hayati önem kazanır. Cinsel hayatın devamından tutun da, doğum belirtilerine kadar bütün sorularınız yine itinayla cevaplanır. Bunun yanısıra, hangi durumlarda aramanız gerektiği de tartışılır.

Her gebe için sorunsuz ve keyifli olmasını ümit ettiğim gebelik süreci, yine keyifli olmasını dilediğimiz bir doğumla taçlandırılır. Bu amaçla, annenin isteği gözönünde bulundurularak anlaşmalı olduğumuz sağlık kurumlarında doğum sürecini takip ediyoruz.